💉Karta e szczepień
Last updated
Last updated
Funkcjonalność integracji z e-kartą Szczepień należy uruchomić z poziomu Kierownika Medycznego/Administratora.
W tym celu przechodzimy do zakładki: System/Ustawienia/Integracje/Platforma Centralna drEryk Gabinet/ Szczepienia
Zaznaczamy opcję „Włączenie integracji z e-kartą szczepień” i klikamy Zapisz.
W panelu głównym Kierownika Medycznego po przejściu do sekcji Pacjenci widoczny będzie przycisk „Sczepienia”:
Kierownik medyczny/Administrator ma ograniczony zakres do:
Przeglądania zbiorczej listy pacjentów, może zaplanować kwalifikację dla pacjenta , może skreślić pacjenta ze statusem oczekujący oraz sprawdzić status realizacji e-skierowania.
Możne również filtrować pacjentów według daty zaplanowania, kwalifikacji i szczepienia.
Z poziomu administratora systemu, dostępne są także słowniki, które usprawniają proces przeprowadzania kwalifikacji i szczepień w module szczepień.
Aby przejść do konfiguracji słowników przechodzimy do zakładki: System/ Ustawienia/ Słowniki , gdzie dostępne będą :
Słownik : „Powody odroczenia”: słownik jest pusty i umożliwia dodanie dowolnych powodów. Powody odroczenia będą możliwe do wybrania w przypadku gdy osoba wykonująca kwalifikację uzna, ze pacjent nie może zostać zakwalifikowany do szczepienia.
Słownik „Szczepionki’: do słownika są wprowadzone domyślne szczepionki, głównie wykorzystywane do szczepień przeciwko Covid i Grypie. Wszystkie domyślnie wprowadzone preparaty, są możliwe do edycji a także do usunięcia.
Wprowadzone pozycje będą wyświetlały się podczas wyboru preparatu przy realizacji szczepienia.
Słownik zawiera wykaz wszystkich procedur ICD-9 dedykowanych dla szczepień.
Aby można było zaplanować kwalifikację w widoku głównym oraz wykonać kwalifikację i szczepienie poprzez Moduł szczepień, należy oznaczyć procedury, które będą widoczne w panelu szczepień na liście rozwijalnej „Procedura”. Wyboru dokonujemy poprzez oznaczenie procedury w kolumnie „Widoczna w panelu szczepień” .
Lekarz i pielęgniarka mają identyczny widok okna „Szczepienia” oraz dostęp do okna „Kwalifikacja” i „Szczepienie”.
Po wybraniu przycisku „Szczepienia” pojawi się główny widok zawierający zbiorczy wykaz wszystkich zaplanowanych i odbytych kwalifikacji i szczepień :
W tym oknie użytkownik może:
Zaplanować kwalifikację na konkretny dzień, poprzez wyszukanie pacjenta z listy pacjentów po dowolnych danych (PESEL, Imię i Nazwisko) lub dodać nowego pacjenta jeżeli sczepienie jest wykonywane u pacjenta spoza bazy.
Podczas planowania kwalifikacji należy wybrać konkretną procedurę. Procedury są pobierane ze słownika i są dostępne tylko te które zostały oznaczone w słowniku oznaczeniem „Widoczna w panelu szczepień”.
W tym oknie użytkownik może także :
Usunąć pacjenta z listy.
Podejrzeć dane o pacjencie
Przejść do okna Kwalifikacji
Pobrać/podejrzeć dane eSkierowania
Przejść do okna wykonywania Szczepienia
Dokonać synchronizacji statusów względem P1
Istnieje także możliwość filtrowania wyników według:
Statusu kwalifikacji
Statusu szczepienia
Daty zaplanowania, daty kwalifikacji i daty szczepienia
Szybkie wykonywanie czynności jest także dostępne po kliknięciu na pacjencie prawym przyciskiem myszy.
W oknie głównym modułu szczepień, dostępne są także statusy, informujące o wykonalności kwalifikacji lub szczepienia u danego pacjenta:
Oczekujący - wewnętrzny status dla pacjenta dodanego za pomocą opcji „Zaplanuj kwalifikację”.
Zakwalifikowany – pacjent miał wykonaną i wysłaną do P1 elektroniczną kwalifikację.
Niezakwalifikowany - pacjent miał wykonaną i wysłaną do P1 elektroniczną kwalifikację ze statusem „Niezakwalifikowany” (powód zostanie wyświetlony w dymku)
Odroczony - pacjent miał wykonaną i wysłaną do P1 elektroniczną kwalifikację ze statusem „Odroczono” (informacja do dnia zostanie wyświetlona w dymku)
W trakcie - wewnętrzny status dla kwalifikacji lub szczepienia, które zostało w danym oknie zapisane, ale nie wysłane do P1.
W oknie kwalifikacji do szczepienia automatycznie pobieramy informacje o poprzednich badaniach kwalifikacyjnych i szczepieniach tego pacjenta, zarejestrowanych w P1.
W oknie kwalifikacji, należy oznaczyć decyzję kwalifikacyjną : Zakwalifikowany/Niezakwalifikowany.
Decyzja kwalifikacyjna: „Niezakwalifikowany”
W przypadku decyzji o niezakwalifikowaniu, należy wprowadzić powód odroczenia i/lub notatkę .
Powody odroczenia są pobierane ze słownika Powodów odroczenia.
Istnieje możliwość Odroczenia szczepienia do konkretnej daty lub długoterminowo. W przypadku odroczenia długoterminowego należy wybrać opcję „Odroczono długoterminowo”.
W przypadku braku możliwości wysłania kwalifikacji do P1 istnieje możliwość oznaczenia kwalifikacji papierowej. Wtedy status wykonanej kwalifikacji i informację o personelu który wykonał kwalifikację, należy uzupełnić na etapie wprowadzania danych szczepienia ręcznie.
Należy także określić kolejność podawanej dawki szczepionki i/lub oznaczyć checkbox
„Przypominjąca” jeżeli podawana dawka jest dawką przypominającą.
Po kliknięciu w przycisk „eSkierowanie” mamy możliwość pobrania lub sprawdzenia statusu e-skierowania jeżeli wykonywane szczepienie jest realizowane na jego podstawie.
Statusy e-skierowania:
Wystawione
Niepobrane
Przyjęte
U realizatora
Zrealizowano
Lekarz lub pielęgniarka może bezpośrednio przejść do okna kwalifikacji ze swojego panelu, klikając na przycisk Szczepienia/Kwalifikacje
Wybór pacjenta, dla którego będzie wykonywana kwalifikacja/szczepienie, dokonywany jest wtedy bezpośrednio w danym oknie.
Należy pamiętać o pobraniu informacji o eSkierowaniu, dla szczepień które są realizowane na jego podstawie.
Aby przyspieszyć pracę osoby która wykonuje jednocześnie kwalifikację i szczepienie ,w oknie Kwalifikacja, dodana została opcja „Przejdź do szczepienia”.
Po udanej rejestracji informacji o decyzji kwalifikacyjnej, otwierane jest automatycznie okno „Szczepienie”.
W oknie szczepienia istnieje możliwość edycji Słownika szczepień (bez konieczności przelogowania się na konto Kierownika Medycznego) dostępnego po kliknięciu w ikonę z trzema kropkami :
Lista dostępnych szczepionek pobierana jest ze „Słownika szczepionek” oraz dostępne są także wszystkie szczepionki z bazy Pharmindex.
Po udanej rejestracji informacji o wykonanym szczepieniu, następuje wpis do e-karty szczepień pacjenta w P1.
Użytkownik automatycznie otrzymuje informację o dokonaniu wpisu i prezentowany jest podgląd edokumentu.
Dokument jest także zapisywany w Repozytorium , gdzie można go odnaleźć pod nazwą „Wpis do karty uodpornienia”.
Po wykonanym i zarejestrowanym szczepieniu, automatycznie dodawany jest wpis do Kalendarza szczepień w Danych medycznych pacjenta na podstawie danych z karty szczepień.
Zarejestrowane szczepienia są oznaczone ikoną P1.
Sprawozdawczość szczepień HPV i rozliczenie od 1.Październik.2024
W treść za komunikatem opublikowanym przez NFZ
W kwestii dotyczącej sprawozdawczości i rozliczania szczepień przeciwko HPV, na mocy Zarządzenia NR 98/2024/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 października 2024 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, w związku z § 23 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26.09.2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 1430), dotyczących zmiany sposobu rozliczania świadczeń związanych z wykonaniem szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV), od 1 października br. do umów został wprowadzony produkt 01.0010.128.11 „Szczepienia ochronne sprawozdawane na podstawie e-karty szczepień”, z równoczesnym wygaszeniem na dzień 30-09-2024 r. zakresów świadczeń związanych z realizacją szczepień p/HPV rozliczanych na podstawie komunikatu SWIAD. Schemat postępowania przedstawia się następująco: 1 Od okresu sprawozdawczego październik 2024 r., świadczeniodawca nie sprawozdaje danych statystycznych komunikatem SWIAD. Informacja o wykonanych szczepieniach p/HPV generowana jest przez system CeZ na podstawie elektronicznej Karty Szczepień. 2 Informacja ta jest przekazywana do NFZ z systemu CeZ (komunikat SWCEZ). W systemie OW NFZ wykonywany jest import danych o szczepieniach p/HPV przekazanych z systemu CeZ. Wynikowy raport dot. wykonanych szczepień udostępniany jest na Portalu Świadczeniodawcy. 3 W celu skorygowania nieprawidłowości świadczeniodawca dokonuje zmian w systemie CeZ. 4 Rozliczenie rachunków za zaliczone wykonanie następuje, gdy świadczeniodawca przygotuje e-fakturę, i w terminie do 10. dnia następnego miesiąca wyśle ją przez Portal Świadczeniodawcy za wykonane i sprawozdane w Karcie Szczepień świadczenia związane z realizacją szczepień p/HPV. 5 Obsługa w systemie SI NFZ jest wykonywana analogicznie jak dla pozostałych rachunków. Wydział Świadczeń Opieki Zdrowotnej Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ
W celu prawidłowego rozliczenia szczepień HPV w aplikacji DrEryk, należy spełnić poniższe warunki:
Posiadać aplikację w wersji przynajmniej 9.32
Należy wczytać najnowszy aneks do umowy zawierający zmiany dla HPV od 1.X
HPV realizowane przez e-kartę szczepień od 1.X (wybrany odpowiedni rodzaj finansowania)
Nie wskazujemy produktu HPV na wizycie.
Fakturę należy wystawić ręcznie, na podstawie raportu SWCEZ opublikowanego na systemach Portal Świadczeniodawcy/SZOI
Nowy rodzaj finansowania. szczepień przeciwko krztuścowi realizowanych w placówkach POZ u kobiet w ciąży
Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia, dla szczepień przeciwko krztuścowi realizowanych w placówkach POZ u kobiet w ciąży, niezbędne jest udokumentowanie ich wykonania w elektronicznej karcie szczepień (w systemie P1) – analogicznie jak dla pozostałych szczepień zalecanych.
Aby prawidłowo zarejestrować takie szczepienie, należy na etapie realizacji wybrać prawidłowe źródło ich finasowania:
Publiczne – szczepienie przeciw błonicy/tężcowi/krztuścowi dla kobiet w ciąży
… które dostępne będzie po wybraniu odpowiedniej procedury: 99.392 – Szczepienie przeciw błonicy/tężcowi/krztuścowi acelularnemu.